Turkuaz Yazılım Müh.Dan.Hizmetleri San.Tic.Ltd.Şti - Capital Dergisi, Haziran Sayısı

Capital Dergisi, Haziran Sayısı

Capital Dergisi, Haziran Sayısı

Hizmetix Dergisi, Temmuz Sayısı

Firmalar Nebim V3 ile e-Dönüşüm  süreçlerini başarılı şekilde yürütüyor

e-Dönüşüm ile ilgili başarılı çözümler geliştiren yazılım firmalarından biri de Nebim. Nebim Pazarlama Müdürü Abdullah Bekmezci, e-Dönüşüm hakkındaki sorularımızı cevapladı.  
 

Öncelikle e-Dönüşüm pazarından bahsedebilir misiniz? 

Dünyada, Türkiye’de ve bizim hizmet verdiğimiz perakende sektöründe ciddi bir dijitalleşme var. Artık kâğıt ve eski hantal süreçler ortadan kalkıyor. İşletme kaynaklarını daha verimli kullanmak ve şirketler arası entegrasyonu daha verimli kılmak adına tüm süreçler elektronik ortama geçiyor. Bununla birlikte perakende firmalarını etkileyen teknolojik trendler, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarına da yansıyor. Perakendecilerin, müşterilerini daha da yakından tanıyarak onlara e-ticaret, mağaza gibi tüm kanallardan doğrudan temas etmeleri ve müşterilerinin mağaza içi alışveriş deneyimlerini daha heyecanlı hale getirerek müşteri memnuniyetini ve bağlılığını artırmaları önem kazanıyor. Bu dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkan verimliliği artırmak için de otorite e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ve e-İrsaliye ile bir e-Dönüşüm süreci başlat
tı. Bu sürecin aslen vergide şeffaflık ve denetimin kolaylaştırılması gibi hedefleri var. Fakat bu uygulamalar aynı zamanda firmalara da maliyetlerinde ciddi tasarruf sağlatacak ve süreçlerinde etkinlik kazandıracak.
 

e-Dönüşüm sürecini destekleyen uygulamalarınız neler? 

2014’te e-Fatura ile başlayan ve 2015’te e-Defter ile devam eden e-Dönüşüm sürecinde başarılı çözümler geliştirdik. 2016 başında yürürlüğe giren e-Arşiv uygulamasını, müşterilerimizin yaygınlıkla çalıştıkları özel entegratörler iş birliğinde, Nebim V3 kullanan firmalarda zamanında ve başarıyla hayata geçirdik. Bugün Nebim V3 kullanan firmalar, toptan ve perakende e-Faturalarını Nebim V3 ile oluşturabilirken; e-Arşiv faturalarını, daha müşteri mağazada kasadan ayrılmadan, mevzuata uygun olarak, mali mühürlü bir şekilde düzenleyebiliyor ve kâğıt üzerinde ya da e-mail ile müşteriye anında sunabiliyorlar. Ayrıca GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) Yazılım Uyumluluk Onayı almış bir uygulama olan Nebim V3 e-Defter sayesinde otoritenin e-Defter için öngörmüş olduğu zorunlu bilgiler ve şart koşulan formata uygun şekilde defterlerini hazırlayıp, defter beratlarınızı oluşturup GİB’e beyan edebiliyorlar. Bununla birlikte, Nisan 2016’da başlayan yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ile entegre çalışma zorunluluğu kapsamında Nebim V3 POS’u yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ile entegre ettik. Bugün, Nebim V3 POS üzerinden satış yaparken, mevzuatın gerektirdiği fatura bilgi fişlerini, avans fişlerini veya yazar kasa fişlerini perakende satış yazılımımızla entegre olarak düzenleyebiliyoruz. 
 

e-İrsaliye de yakın bir tarihte hayatımıza girecek. Nebim V3 bu sürece de hazır mı? 

GİB, Nisan 2018’de, e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcıların 01 Ocak 2019’dan itibaren e-İrsaliye uygulamasına dahil olacaklarını ve sevk irsaliyesi belgelerini belirtilen usul ve esaslara göre e-İrsaliye olarak düzenlemelerinin zorunlu olacağını belirtmişti. Biz de Nebim V3’ü, e-İrsaliye süreçlerini destekleyecek geliştirmeleri yaparak kullanıma hazır hale getirdik.